Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.
Místo Ježíška nahrazuje Santa Clause
Projděte se ulicemi svého města, nebo vesnice. Téměř na každém domě nebo paneláku vidíme „oběšeného“ panáčka v červeném oblečku, nebo ho vidíme, jak se tajně vloupá do domu oknem, vidíme ho v každém obchodě za vitrínou, ale tradiční slavení Vánoc se pomalu vytrácí.
Známe vůbec hlavní podstatu Vánoc a co víc, známe hlavní postavu Vánoc?
Já doufám, že jsme to ještě nezapomněli. Obchodní řetězce se nám snaží vštěpit, že Vánoce jsou svátky nákupů, a proč by taky ne, vždyť oni z toho mají pouze zisk.
Podívejme se teď na obrázky Ježíška a Santa Clause.
Na prvním obrázku vidíme obrázek Ježíška v Betlémě, leží v chlívku na seně, okolo něho jen zvířata a pár chudých prostých lidí, kteří mají radost z narození spasitele, z narození miminka.
Na druhém obrázku ale vidíme něco docela jiného. Je tam jakýsi obézní stařík plný elánu, okolo něj je vždy hojnost a blahobyt a také samozřejmě nějaká ta reklama, ať už skrytá nebo veřejná.
Z tohoto pohledu je myslím velice jasné, proč se pomalu slavení narození Ježíše Krista začíná vytrácet a častěji se objevuje Santa Clause. V Ježíškovi můžeme vidět lásku k bližním, můžeme vidět bohatství v chudobě, bohatství v přátelství a lásce, oproti tomu Santa je symbolem blahobytu, utrácení, obžerství, užívání si, je symbolem hodně dárků a hlavně těch nejdražších. Ale to by přece neměl být smysl Vánoc. Obchody nám ale nechtějí vštěpit pravý smysl Vánoc, chtějí vydělat přes Vánoce co nejvíc peněz, je to obrovská příležitost. Kdyby propagovaly chudobu, lásku a přátelství, moc by si nevydělaly, kdežto propagací blahobytu, přepychu atd. na tom už se dá docela dost zbohatnout.
Podívejme se teď ale na vznik těchto dvou postav.
Vznik Ježíška
Ježíšek je zdrobnělina našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista, oslava Vánoc je tedy slavením narození Ježíše Krista. 25. prosinec jako datum Kristova narození uvádějí někteří křesťanští teologové již ve 3. století a oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336. Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století.
Původ slova Vánoce pochází z němčiny. Původní název “svatá noc“ neboli „Weihnachten“, jsme si počeštili: weihen - zasvětit, nechten - stmívat se, Nacht - noc.
Zvyk obdarovávat o Štědrém večeru, který je 24.12. podle křesťanského kalendáře dobou, kdy se narodil Kristus, se stal v českých zemích nedílnou součástí vánoc až v 19.stol. V té době i ti nejchudší se snažili dát svým nejbližším alespoň několik červených jablíček a hrst ořechů. V bohatších rodinách se dávaly také dárky, které byly skromné a praktické, jako tabatěrky, pantofle, látka na novou sukni atd. V dnešní době dáváme nejvíc dárků dětem. Dodnes přikládáme velkou váhu vlastnoručně vyrobeným dárkům, protože je v nich ukryta láska, úcta a touha udělat radost.
Vznik Santa Clause
Santa Clause známý též jako svatý Mikuláš, Otec Vánoc nebo jednoduše Santa je legendární osoba, která v mnoha západních zemích dává dárky všem hodným dětem. Tradičně na Štědrý večer 24./25. prosince, nebo 5. prosince (6. prosince je totiž svátek svatého Mikuláše). Legenda má z části základ v legendárním vyprávění vztahujícím se k osobě svatého Mikuláše. Velmi podobný příběh je v řeckém a byzantském folkloru spojován s Basilem Velikým. Svátek svatého Basila 1. ledna je časem vyměňování dárků v Řecku.
Původně byl zobrazován v biskupském rouchu. Dnešní Santa Clause je většinou zobrazován jako oblý, veselý, bělovousý muž nosící červený klobouk s bílým lemem, bíle lemované kalhoty s černým koženým páskem a boty.
Santa Clause žije na dalekém severu v kraji věčného ledu. Poloha Santova obydlí kolísá od Severního pólu po Korvatunturi v Laponsku. V americké verzi Santa přilétá na svých sáních, tažených létajícími soby. Do domu se dostává komínem tak, že do něj skočí a přistane v krbu. Tam dá dárky do punčoch, které si děti nachystaly na krbovou římsu, než šly spát.
Název Santa Clause vznikl chybou ve výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas (Svatý Mikuláš).
Nejrozšířenější moderní vzezření Santa Clause jako tlustšího muže s vousy v červeno-bílém oblečení se někdy označuje jako výtvor reklamní kampaně na Coca-Colu ve 30. letech 20. století. Avšak již před rokem 1931, kdy Coca-Cola začala používat Santa Clause v reklamě, byl tento vzhled považován za standardní a zpopularizovala ho zřejmě již reklamní kampaň na nápoje společnosti White Rock, která jej takto začala znázorňovat od roku 1915.
Santa Claus se v Americe uchytil právě proto, že se stal symbolem zimních oslav pro všechny. Byl ušitý na starý americký ideál „melting pot“ - hrnce, kde se smíchají všichni imigranti dohromady a jejich starosvětské zvyky zaniknou. V předcházejících generacích např. i věřící židé vodili své děti, aby si popovídaly se Santou. Ale situace se dnes poněkud mění. Melting pot už není populární. Na jedné straně si věřící uvědomují, že Santa podemílá jejich tradice, a na druhé straně lidé vidí, že Santa slouží komerční mašinerii. Problém ale je, že zatím žádný jiný unifikační symbol zimních svátků v Americe neexistuje.
Jak tedy oslavit Vánoce?
Odpověď na tuto otázku je prostá, dělejte to co se líbí Bohu, ale abychom správně prožili vánoční svátky, musíme na sobě pracovat ještě v předvánoční době, v adventu. Advent prožijte v tichosti, v očekávání, buďte pokorní a proste. O adventu najdete také něco na našich stránkách v myšlenkách na neděli nebo svátcích. Vánoce a Štědrý večer ať jsou pro nás darováním.
"Neboť tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný" (Jan 3,16)
Bůh dal svého Syna, dal to nejcennější, ale neseslal nám Lamborgini, nebo 10 miliónů korun, seslal nám miminko, svého Syna. Tady je vidět, co v tomto světě má smysl, kde se nachází pravá radost. Ne ve věcech pomíjivých, ale ve věcech věčných. Darování nemá smysl, pokud to není z lásky. Dělejte tedy radost Bohu. Bůh má náruč rozevřenou, stačí Ho přijmout a plně se odevzdat do Jeho náruče. Dělejte radost bližním. To ale neznamená, že máte vykoupit krám. Dávejte dárky, které mají větší citovou hodnotu, než materiální. Buďte laskaví a ochotní, naslouchejte ostatním a snažte se pomáhat a ukazovat lidem, v čem je skutečná hodnota Vánoc.
"COKOLI JSTE UDĚLALI PRO JEDNOHO Z MÝCH NEJPOSLEDNĚJŠÍCH BRATŘÍ, PRO MNE JSTE UDĚLALI". (Mt 25,40)
Jaký je váš postoj?
Chápu, že se mnou nemusí všichni souhlasit, ale pokud ještě stále nevěříte, že souvislost Vánoc a Ježíška se pomalu vytrácí, tak si třeba zkuste zadat do neznámějšího vyhledávače Google slovo Ježíšek a zobrazte si obrázky, nebo si zkraťte cestu a klikněte na tento odkaz http://www.google.cz/search?um=1&hl=cs&safe=active&biw=1537&bih=796&tbs=isz%3Am&tbm=isch&sa=1&q=je%C5%BE%C3%AD%C5%A1ek&oq=je%C5%BE%C3%AD%C5%A1ek&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=4570285l4572212l0l4572600l7l7l0l0l0l0l698l1301l0.2.0.1.0.1l4l0
A můžete nám napsat, kolik napočítáte na stránce bez rolování Ježíšků a kolik Santa Clausů.
Tak a co vy? Stali jste se obětí obchodní mašinerie, necháváte se unášet proudem reklamních kampaní a dáváte přednost užívání, nebo slavíte Vánoce jako narození Ježíše Krista, příchod našeho Vykupitele? Na Vaše názory čekáme v komentářích pod článkem.
Radostné prožití vánočních svátků a hodně Božího požehnání přeje všem Vaše online spolčo.
Zdroje:
http://www.vanocni-darky-08.cz/puvod-a-vznik-vanoc/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1ek
http://cs.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus